1394/2/24 پنجشنبه پیامبر اسلام (ص)خاتم انبیاء یا خاتم رسولان؟ خلاصه آنکه همه ی 313 رسول، نبی هستند ولی همه ی 124000 نبی، رسول نیستند و وقتی دایره انبیاء ختم می شود و نبی ایی نمی آید یعنی رسولی نیز دیگر نخواهد آمد. بدین ترتیب وقتی گفته شده پیامبر خاتم انبیاء است یعنی خاتم رسولان نیز می باشد.

 شبهه : خداوند در قرآن، پیامبر اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) را خاتم انبیاء می نامند و به این امر تصریح می کند ولی ایشان را خاتم رسل یا خاتم رسولان نمی نامد. پس دایره رسولان به پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) ختم نمی شود و احتمال دارد که رسولی بعد از ایشان آمده یا بیاید.

 پاسخ شبهه با بیان استاد محمد تقی مصباح (حفظه الله): بعضی گمان کرده اند که مفهوم نبی، اعم از مفهوم رسول است به این بیان  که : نبی یعنی کسی که از طرف خدای متعال به او وحی شده باشد خواه مأمور به ابلاغ به دیگران هم باشد و خواه نباشد، ولی رسول یعنی کسی که مأموریت ابلاغ وحی را هم داشته باشد.

اما این ادعا صحیح نیست، زیرا در بعضی از آیات قرآن کریم، صفت «نبی» بعد از صفت «رسول» آمده است مانند: (وَاذْکُرْ فِی الْکِتَابِ مُوسَى إِنَّهُ کَانَ مُخْلَصًا وَکَانَ رَسُولا نَبِیًّا * و در این کتاب [آسمانی] از موسی یاد کن، که او مخلص بود، و رسول و پیامبری، والا مقام! )1 در صورتی که طبق بیان مزبور، باید صفتی که مفهوماً عام باشد (نبی) قبل از صفت خاص (رسول) ذکر شود. افزون بر این، دلیلی بر اختصاص مأموریت ابلاغ وحی، به رسولان نداریم.

از طرفی در پاره ای از روایات آمده است که مقتضای مقام نبوت این است که، نبی فرشته وحی را در حال خواب ببیند و در حال بیداری، فقط صدای او را بشنود در حالی که صاحب مقام رسالت (رسول)، فرشته وحی را در حال بیداری هم می بیند. 2

اما این فرق را هم به حساب مفهوم لفظ نمی توان گذاشت و به هر حال، آنچه را می توان پذیرفت این است که «نبی» از نظر مصداق (و نه از نظر مفهوم) اعم از رسول است. یعنی همه پیامبران، دارای مقام نبوت بوده اند ولی مقام رسالت اختصاص به گروهی از ایشان داشته است و به حسب روایتی، تعداد رسولان، 313 نفر می باشد و تعداد انبیاء 124000 نفر. و طبعاً مقام رسولان بالاتر از مقام سایر انبیاء خواهد بود، چنانکه خود رسولان هم از نظر مقام و فضیلت، یکسان نبوده اند 3 و بعضی از ایشان به مقام «امامت» نیز مفتخر گردیده اند. 4

خلاصه آنکه همه ی 313 رسول، نبی هستند ولی همه ی 124000 نبی، رسول نیستند و وقتی دایره انبیاء ختم می شود و نبی ایی نمی آید یعنی رسولی نیز دیگر نخواهد آمد. بدین ترتیب وقتی گفته شده پیامبر خاتم انبیاء است یعنی خاتم رسولان نیز می باشد.

 1ـ سوره مریم ـ آیه 51

2ـ اصول کافی، ج1، ص 176

3ـ ر.ک: سوره بقره ـ آیه 253 و سوره اسراء ـ آیه 55 .

4ـ ر.ک: سوره بقره ـ آیه 124 ، سوره انبیاء ـ آیه 73 ، سوره سجده ـ آیه 24 .

منبع: آموزش عقاید، آیت الله محمد تقی مصباح یزدی، ج2، ص238 .

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

مطالب مرتبط

اخبار دفتر تبلیغات اسلامی

آخرین اخبار

خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما